Според речника хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време, което в повечето случаи не носи приходи. Иначе казано, хобито е чист разход за удоволствие. А както казва народът - “кеф цена няма”.
И съвсем естествено стигаме до въпросът-разковниче – как да получим максимално удовлетворение от хобито си, без това да торпилира бюджета ни?
Защо е важно да имате хоби?
Психолозите твърдят, че хората, които имат хоби, живеят по-спокойно и щастливо. Защото то им позволява да забравят за проблемите в работата и личния живот и поне за малко да се пренасят в свят, изпълнен с приятни за тях преживявания.
Как тогава да се захванете с ново хоби, без то да представлява предизвикателство за бюджета ви?
Хобито е нещо, което обикновено не е свързано с пряката ви работа. В някои случаи то е компенсация на пренебрегнатата алтернатива при избора на професия, която е останала в подсъзнанието ви. Тогава вие сте готови за него, премисляли сте го, пресмятали сте го неведнъж.
Новото хоби обаче се втурва в живота ви неочаквано. То е територия, която другите любители населяват много по-рано от вас и естествено, са много по-напред с материала – постижения, притежания, екипировка и оборудване. Именно меракът да ги настигнете веднага, може да ви вкара в неразумни разходи.
Спомняте ли си онзи виц?
Един човек изведнъж се запалил по риболов. Ама сериозно! Купил си марково оборудване – пръчки, макари, плувки, блесни, сонар и всички джаджи, нов кемпер и моторна лодка с колесар. И един уикенд се понесъл с всичко това за риба. Сменял места, стръв, захранки, пръчки и нищо! Накрая хванал една единствена рибка. Прибрал се вкъщи и казал на жена си:
Ей тази рибка ми излезе 80 000 евро!
Добре, че не си хванал две – отговорила тя.
Няколко примера как да не се хвърляте в дълбокото:
1. Колекционерство
Едно е да започнете да събирате картини или старинни монети, друго – пакетчета захар или кибрити. Ако изберете да колекционирате скъпи предмети, няма лошо да започнете с реплики, докато натрупате информация и опит. И не забравяйте - много често на битаци и еднодневни базари можете за жълти стотинки да попаднете на изненадваща находка.
2. Градинарство
Запасете се с търпение, защото този занаят изисква много време и отдаденост. Бъдете готови за четене, разговори със стари градинари, множество грешки. Но едно нещо е сигурно - природата не иска маркови инструменти, иска вашата грижа и внимание.
3. Планинарство
Не тичайте в Декатлон в момента, в който решите за пръв път да се поразходите из планината. Намерете приятели, които да ви покажат по-леки маршрути и заемете от тях старата им раница, яке, дори планинарски обувки. Така ще сте подготвени за пазаруване на собствено оборудване и ще имате по-добра представа от какво имате нужда за максимално удобство. Марковите спортни стоки доказано не винаги са най-качественото решение, нито пък най-функционалното. Хижарите ще потвърдят думите ни!
4. Колоездене
Започнете със съвсем базово градско колело и свикнете с него в ежедневието си. Запознайте се с удобствата от този вид превоз, както и с неудобствата, които неминуемо ще изпитате. Сглобяването на качествено колело може да се случва постепенно и със финансово съобразени решения, но никога недейте да спестявате от предпазна екипировка.
5. Крафт
В тази област изкушението е голямо. Всичко зависи най-вече от таланта ви, но няма как да се отрече, че материалите и инструментите също са много важни. Съветваме ви, ако вашето ново хоби е в тази област, преди да пазарувате, да изгледате различни видеа в YouTube, а най добре да се запишете на някакъв виртуален курс за начинаещи. Въображението на хората е необятно, а повечето пъти решенията са насочени към това да ви спестят излишни разходи.
6. Кулинария
Най-добрата храна не се мери спрямо колко скъпи са продуктите, които сте използвали, а майсторлъкът, който сте показали при готвенето. Скъпата кухненска техника ще намерите най-често в професионалните ресторанти, а за станете добри кулинари ще имате нужда от любов към храната, нюх за съчетаване на продукти и малко познания в химията на храните.
Изброените хобита са само леко нагазване в една необятна територия от човешките развлечения. Нека напомним отново – хобите е удоволствие, а какво казва народът: “Кеф цена няма.”
Ако хобито Ви изисква голяма първоначална инвестиция, не се отказвайте, разгледайте условията ни за бързи кредити онлайн с месечни вноски.
Имаш ли нужда от помощ?
Обади ни се.
0700 35 005
info@kinti.bg